Spooky Deals Tot 10% korting op alles — 5% korting onder £20, 10% korting vanaf £20. Geen code nodig. Tot 1 november Bekijk deals

Wat is een goede engagement rate in 2026? Benchmarks per platform

Laatst bijgewerkt: 4 oktober 2026.

Wat is een goede engagement rate? Dat hangt af van het platform en de formule, maar als benchmark: merkaccounts in het rapport van Rival IQ over 2026 hadden een mediane engagement rate op basis van volgers van 2,01% op TikTok, 0,30% op Instagram, 0,21% op YouTube, 0,11% op Facebook en 0,03% op X. Zit je op of boven de mediaan van jouw platform, dan doe je het goed; creators en kleinere accounts scoren meestal hoger dan merken.

In deze gids lees je hoe de engagement rate wordt berekend, vergelijken we de nieuwste benchmarkrapporten, laten we zien hoe de rate verandert met het aantal volgers en krijg je praktische manieren om die van jou te verbeteren. Wil je je cijfer meteen weten? Vul je statistieken in bij onze gratis engagement rate calculator.

Wat is engagement rate?

De engagement rate is het percentage mensen dat interactie heeft met je content. Interacties zijn meestal likes, reacties, shares en saves, gedeeld door je aantal volgers of door het aantal mensen dat de post zag, en daarna vermenigvuldigd met 100.

Dat is belangrijk, omdat platforms content belonen waarop mensen reageren. Instagram heeft bijvoorbeeld gezegd dat het goed kijkt naar likes per bereik en verzendingen per bereik; daarover lees je meer in onze gids over hoe het Instagram-algoritme werkt. Een sterke engagement rate laat merken bovendien zien dat je publiek echt is en oplet.

Zo bereken je de engagement rate

Er zijn twee gangbare formules, en die geven heel verschillende uitkomsten. Controleer dus altijd welke formule een benchmark gebruikt voordat je vergelijkt.

Engagement rate op basis van volgers

(Likes + reacties + shares + saves) ÷ volgers × 100

Dit is de formule die de meeste brancherapporten gebruiken, omdat volgersaantallen openbaar zijn en je accounts zo eerlijk kunt vergelijken. Het nadeel is dat de formule geen rekening houdt met hoeveel volgers de post daadwerkelijk zagen.

Engagement rate op basis van bereik (of views)

(Likes + reacties + shares + saves) ÷ bereik × 100

Dit meet hoe aantrekkelijk een post was voor de mensen die hem zagen. Je hebt toegang tot de analytics van het account nodig, dus dit werkt het best voor je eigen content. Omdat het bereik meestal kleiner is dan het aantal volgers, levert deze formule hogere percentages op. Sommige tools gebruiken views of impressies in plaats van bereik.

Een rekenvoorbeeld

Stel: je Instagram-post krijgt 180 likes, 20 reacties, 15 shares en 25 saves, samen 240 interacties. Je hebt 10.000 volgers en de post bereikte 4.000 accounts.

  • Op basis van volgers: 240 ÷ 10.000 × 100 = 2,4%
  • Op basis van bereik: 240 ÷ 4.000 × 100 = 6,0%

Dezelfde post, twee heel verschillende antwoorden. Geen van beide is fout; vergelijk alleen appels met appels.

Wat is een goede engagement rate per platform?

Een goede engagement rate is een rate die hoger ligt dan het gebruikelijke cijfer voor jouw platform, op dezelfde manier gemeten. De tabel hieronder vergelijkt twee benchmarkrapporten over 2026. Beide berekenen engagement op basis van volgers, maar ze tellen net iets andere interacties en gebruiken andere steekproeven, dus hun cijfers verschillen.

PlatformRival IQ 2026 (mediaan, alle branches)Socialinsider-benchmarks 2026 (gemiddelde, data 2025)
TikTok2.01%3.73%
Instagram0.30%0.48%
YouTube0.21%Niet onderzocht
Facebook0.11%0.15%
X (Twitter)0.03%0.12%

Bronnen: Rival IQ 2026 Social Media Industry Benchmark Report (nu onderdeel van Quid), dat per branche 150 bedrijven onderzoekt en het totaal aan interacties deelt door het aantal volgers; en de social media benchmarks van Socialinsider, gebaseerd op 70 miljoen posts van januari 2024 tot december 2025.

De belangrijkste conclusies uit de benchmarks

  • TikTok staat bovenaan. Volgens Rival IQ scoorde TikTok opnieuw het hoogst van alle platforms in de benchmark, al nam de engagement op TikTok in verschillende branches wat af.
  • Instagram daalt. De mediaan van Rival IQ voor Instagram zakte van 0,36% naar 0,30%, zo’n 17% ten opzichte van vorig jaar.
  • X is licht hersteld. De mediaan verdubbelde van 0,015% naar 0,03%, al blijft X het laagst.
  • Merken posten vaak. Het mediane merk bij Rival IQ postte zo’n 3,7 keer per week op Instagram en ongeveer twee keer per week op TikTok.

Dit zijn benchmarks voor merken. Ben je een creator, een personal brand of een klein lokaal bedrijf met een hecht publiek, dan mag je een hogere rate verwachten.

Wat is een goede engagement rate per aantal volgers?

De engagement rate daalt meestal naarmate accounts groeien. Kleinere accounts hebben vaak een nauwere band met hun publiek, terwijl heel grote accounts meer losse volgers bereiken.

De gids van HypeAuditor over engagement rates op Instagram geeft deze globale bandbreedtes voor influencers:

NiveauVolgersGebruikelijke engagement rate op Instagram
Nano1,000–5,0004–5%
Micro5,000–50,000ongeveer 2,5–3,5%
Middenklasse50,000–500,000ongeveer 2–2,5%
Macro tot mega500,000+ongeveer 1–2%

HypeAuditor merkt ook op dat merkprofielen doorgaans rond 0,5–1% zitten, en dat het bij accounts met genoeg Reels de engagement nu liever berekent op basis van views dan van volgers. Zie dit als grove richtlijnen, niet als doelen, en onthoud dat verschillende tools de niveaus anders indelen.

Is jouw engagement rate goed? Een snelle checklist

De beste benchmark is je eigen geschiedenis. Branchemedianen vertellen je waar je staat; je trend vertelt je of je vooruitgaat.

  1. Kies één formule en houd je eraan. Onze engagement rate calculator gebruikt een vaste methode, zodat je veranderingen van maand tot maand kunt volgen.
  2. Vergelijk met de juiste groep. Een creator met 20.000 volgers moet zich niet vergelijken met een landelijke winkelketen.
  3. Kijk naar de mediane post, niet naar de beste. Eén virale video kan het gemiddelde flink flatteren.
  4. Bekijk welke interacties groeien. Shares en saves zeggen meestal meer over waarde dan alleen likes.
  5. Let op plotselinge dalingen. Een scherpe daling kan wijzen op inactieve of nepvolgers die je publiek verwateren.

Wat de engagement rate je niet vertelt

De engagement rate is een kwaliteitssignaal, niet het hele verhaal. Een post kan een briljante rate hebben maar een klein bereik, of een bescheiden engagement die toch flink wat verkopen oplevert.

Combineer hem met een paar andere cijfers voor een vollediger beeld:

  • Bereik en views: hoeveel mensen je daadwerkelijk bereikt.
  • Groei in volgers: of betrokken kijkers ervoor kiezen te blijven.
  • Linkklikken en conversies: of interactie leidt tot aanvragen, boekingen of bestellingen, wat voor kleine bedrijven het belangrijkst is.
  • Kwaliteit van reacties: tien doordachte antwoorden zijn meer waard dan honderd reacties met alleen emoji’s.

Is je engagement rate hoog maar blijft je bereik vlak, werk dan aan je vindbaarheid. Groeit je bereik maar daalt je engagement, kijk dan of je content nog aansluit bij de reden waarom je publiek je volgde.

Zo verbeter je je engagement rate

Engagement verbetert als je content mensen een reden geeft om te reageren. Deze tactieken werken op alle platforms:

  • Begin sterk. Grijp kijkers in de eerste seconden, zodat ze lang genoeg blijven om te reageren.
  • Vraag om een concrete reactie. “Wat kies jij, A of B?” levert meer antwoorden op dan “Wat vinden jullie?”. In onze gids over meer reacties krijgen op Instagram vind je meer voorbeelden.
  • Maak content die het delen waard is. Handige tips, herkenbare humor en lokale verwijzingen worden naar vrienden doorgestuurd.
  • Reageer snel. Wie vroege reacties beantwoordt, houdt gesprekken gaande en laat mensen terugkomen.
  • Post wanneer je publiek online is. Vroege interactie helpt posts verder te komen.
  • Focus op je niche. Volgers die voor één onderwerp kwamen, reageren minder als je daarvan afdwaalt.
  • Test korte video’s. TikTok had in beide rapporten hierboven de hoogste engagement rate, dus het is de moeite waard om het te testen als je er nog niet zit; bekijk onze tips over meer TikTok-volgers krijgen.

Veelgestelde vragen

Wat is een goede engagement rate op Instagram in 2026?

Voor merkaccounts is de mediaan van Rival IQ over 2026 0,30% op basis van volgers, dus alles daarboven is beter dan gemiddeld. Creators zien meestal hogere rates; HypeAuditor noemt zo’n 2,5–3,5% voor micro-influencers.

Wat is een goede engagement rate op TikTok?

De mediaan van Rival IQ over 2026 voor merken op TikTok is 2,01% op basis van volgers, terwijl het gemiddelde van Socialinsider 3,73% is. Zit je boven 2% op basis van volgers, dan doe je het beter dan het gemiddelde merkaccount.

Is 1% een goede engagement rate?

Op Instagram, Facebook en X ligt 1% op basis van volgers boven de benchmarks voor merken in beide rapporten. Op TikTok ligt het onder het gemiddelde. Voor creators is 1% aan de lage kant, tenzij het account heel groot is.

Waarom daalt mijn engagement rate?

Veelvoorkomende oorzaken zijn content die buiten je onderwerp valt, een ander format, minder mensen die je posts zien, of inactieve volgers die zich in de loop van de tijd opstapelen. Ook dalingen in de hele branche, zoals de daling bij Instagram in de cijfers van Rival IQ, spelen mee.

Moet ik de engagement berekenen op basis van volgers of van bereik?

Gebruik engagement op basis van volgers als je vergelijkt met branchebenchmarks of andere accounts. Gebruik engagement op basis van bereik om te beoordelen hoe goed afzonderlijke posts het deden bij de mensen die ze zagen.

Weet je je cijfer, focus dan op content die echte reacties oplevert. Wil je wat extra momentum voor posts die al goed vallen, bekijk dan onze Instagram-diensten voor sociale bewijskracht die samengaat met je organische inspanningen.

Scroll naar boven